Міська газета написала про нашу волонтерку

09.10.2019

Польська вчителька Наталія Прухняк майже місяць викладає польську мову в Першій міській гімназії Черкас. Пані Наталія навчає дітлахів 5 класу тонкощам цієї близької для українців мови, пише “Вечірні Черкаси”. Пані Наталія є волонтером, який пропагує польську мову за кордоном.

– Я народилася на півночі Польщі – в Кошаліні, – розповідає пані Наталія. – Закінчила там школу й пішла вчитися на польську філологію до Гданська. Однак дипломну роботу вже писала у Варшавському університеті. Згодом викладала польську мову в одній із варшавських шкіл.

– Маю досвід дипломатичної роботи в посольстві Польщі в Мінську, – розповідає. – Працювала там кілька років. Потім поїхала в Росію – в Іркутськ. Це справжній Сибір. Там залишилися нащадки поляків, які були відправлені на каторгу й заслання в часи Сталіна й ті, які виїхали до Сибіру добровільно, в пошуках землі. Жили вони за 70 кілометрів від Іркутська в селі Вершина. Це повністю польське село із польською школою. Батьки вирішили, що краще буде, коли польської мови їх навчатиме вчителька з Польщі. Так я опинилася в Сибіру. Звісно, Сибір – це не Україна й не Польща. Сибіряки живуть ніби у власній республіці, незалежно від Москви й Петербурга. Це дуже добрі люди. Ментальна різниця між українцями й поляками з одного боку й росіянами із Сибіру існує. Бо це – Європа, а то справжня Азія. Однак я всюди шукала позитив. А коли його шукаєш, то маєш менше негативу в житті.

Вчителька згадує сибірські зими.

– Я жила там два роки – з 2006 по 2008. Два дні температура опускалася до мінус 40 градусів. Решта днів 18-25 градусів морозу. Перший сніг падає і розтає. Його ще називають покровою. Другий лежить всю зиму. В Сибіру я почувала себе прекрасно, ніколи не хворіла. Дощі взимку взагалі не йдуть. Двоє моїх учнів згодом поїхали до Польщі й стали ксьондзами. Дівчина Настя вивчилася на журналіста. Розмови про те, що треба повернутися в Польщу там мають місце, але людям уже важко зрушити із обжитих місць.

Питаю, чи вчителькою не цікавилися російські спецслужби.

– Та ні, дякувати Богу, вони моєю персоною не переймалися.

Після Сибіру вчителька викладала польську мову у Львові.

– Львів після Іркутська – це майже Польща. Тут добре знають нашу мову, масово вчать її. Ментальність західних українців цілком схожа із польською. У Черкасах це вже інша справа. Люди тут більш сердечні, відкриті, щирі. У нас, та й по всій Західній Європі звикли тримати дистанцію.

Вчителька каже, що на уроках у польських школах більше дисципліни.

– Тут теж діти сердечні, щирі, але можуть дозволити собі більше. В Польщі діти давно мають більше свободи – легко відвідують чужі країни. Із появою безвізу у вас теж таке буде.

Пані Наталя окрім польської і російської мов знає іспанську й німецьку.

– Але не так добре, як хотілося, – посміхається.

Польська волонтерка живе в гуртожитку на вулиці Чіковані. Каже, що побутові умови – цілком терпимі. Окрім Першої міської гімназії навчає польської мови дорослих у польському культурному центрі на вулиці Дашковича. У Польщі у вчительки залишилися дорослі син із донькою й двоє онуків.

– Я не належу до тих людей, які скучають за батьківщиною, – каже. Я шукаю цікавих людей, бо, зрештою, сама є цікавою людиною. З родиною спілкуюся скайпом. Можу поїхати у Варшаву, бо це недалеко. Або вони можуть приїхати до мене.

Наостанок розповідаю їй, що в багатьох школах Черкаської області російську замінили польською.

– Мабуть такою є вимога часу, – каже. – Україна стрімко йде в Європу. А Польща – ваш найближчий сусід і попутник на цьому шляху.

Оголошення

18.10.2019

Восьма гімназійна виставка "Я-колекціонер" проводитиметься 25 жовтня з 9:00 до 13:00 у актовій залі. Попередню заявку просимо подавати педагогу-організатору Сухенко К.О.

01.10.2019

Щосуботи проводиться вивчення польської мови – 9:00 год. (каб.15) та китайської – об 11:00 год. (каб.15).

Мови викладаються носіями мови-волонтерами з Польщі та Китаю. Курс можуть відвідувати учні інших шкіл Черкас.

17.09.2019

З 02 до 31 жовтня 2019 року проводяться обласні інтернет-олімпіади з: української мови та літератури, російської мови, історії, правознавства, математики, фізики, астрономії, хімії, біології з екологією, географії, інформатики, інформаційних технологій.За отримане ПЕРШЕ місце учасник іде на обласний етап олімпіади без участі у міському етапові. Все на http://oipopp.ed-sp.net/?q=node/41293


31.01.2019

    • Ліцензовані підготовка та екзаменування на отримання міжнародних мовних сертифікатів учнями та дорослими у центрі ОЛІМПУС
    • Шановні батьки! Якщо у Вас виникли проблеми з проектом «Електронний щоденник», звертайтесь до розробників програми за тел. 0631763400 або 0961188363 та 0990582219,  Viber: 380631763400
    • Відтепер, довідку можна замовити онлайн. Заходь і замов потрібний документ! 
    • Гімназійне самоврядування вже в Telegram: t.me/fcgweb
    • З квітня 2018 року робота ПШ Райдуга припинена. Набору на курси у 2019-2020 н.р. не оголошуватиметься.
    • З 2016 року відкрита "гаряча" лінія Департаменту освіти та гуманітраної політики міськради – (0472) 56-60-88 з питань освіти, що працює з понеділка до четверга з 08:00 до 17:00, а в п’ятницю з 08:00 до 16:00
    • Стипендіальна програма ЗАВТРА.UA
    • Дошка оголошень - БІОЛОГІЯ ТА ЕКОЛОГІЯ

    Бажаєте вчасно отримувати нові оголошення? залиште свою електронну адресу!

    Опитування

    Чи знаєш ти структуру Нової української школи?

    Так - 8

    Ні - 13

    Якою ти бачиш в перспективі ПМГ?

    Початковою школою - 2

    Гімназією (5-9 класи) - 7

    Академічним ліцеєм (10-12 класи) - 7

    Не знаю - 6

    Чи варто зберегти мовний профіль ПМГ в майбутньому?

    Тільки так - 20

    Ні, потрібно посилити інші предмети - 3

    Не знаю - 1

    Чи хотів би ти сам обирати навч. предмети?

    Так - 22

    Ні - 1

    Не знаю - 0