Все про гімназію

Перша міська гімназія — один із найстаріших навчальних закладів України. У 1880 році вона була заснована як чоловіча гімназія. У колишньому приміщенні гімназії нині знаходиться Черкаське музичне училище. Про дореволюційний період існування гімназії добре описано у книзі колишнього випускника закладу Олександра Лебеденка «ПЕРВАЯ МИНИСТЕРСКАЯ», м. Ленінград, 1963 р.

У 1994 р. наша школа знову отримала статус гімназії. Зі вступом в силу нового Закону України "ПРО ОСВІТУ" статус гімназії може бути змінено.

Приміщення гімназії - цегляні, екологічно чисті. Гімназія має спортивну залу, їдальню, медпункт, достатню кількість навчальних кабінетів, два комп'ютерних класи, WI-FI тощо.

У 2018 році отримано та встановлено лінгафонний кабінет, у жовтні буде відкрито ЛЕГО-клас.

Всі гімназисти навчаються тільки у першу зміну.

З 01.09.2018 р. ПЕРШІ класи, у відповідності із новим Законом "ПРО ОСВІТУ"стали загальноосвітніми, без поглибленого вивчення предметів.

Із 1959 року наші учні вивчають англійську мову з першого класу. З 1990 до 2018 року працювала суботня підготовча школа для п'яти- та шестирічок, які хотіли вивчати англійську. А у 1994 році було запроваджено вивчення іспанської, французької або німецької як другої обов'язкової іноземної мови для учнів 5-11 класів. Із того часу було багато досягнуто у викладанні іноземних мов. Так у 2008-2009 н. р. середній бал ЗНО з англійської мови становив 10.7 балів. За всі роки проведення ЗНО гімназисти показують найвищий бал успішності з англійської мови в області. У 2017-2018 навчальному році гімназія була у другій сотні шкіл (167) за результатами ЗНО та 49 з англійської мови.

У старших класах багато предметів викладається англійською (англійська та американська літератури, країнознавство Великобританії та США, англійська граматика). Учні вивчають і елективні курси англійською мовою: гіди-перекладачі, технічний переклад, прикладну економіку, екологію.

Перша міська гімназія — Асоційована школа ЮНЕСКО. З 1989 року вона є активним членом програми міжнародного партнерства шкіл.

Гімназію часто відвідують різні делегації. Більшість гостей — із США або Великої Британії, а також Франції, Німеччини, Бельгії, Данії, Канади, Китаю, Японії, Ізраїлю. У 2018-2019 навчальному році в гімназії працюють 5 волонтерів з 4-х країн світу.

У педагогічному колективі Першої міської гімназії 67 вчителів. Це досвідчена команда компетентних та висококваліфікованих спеціалістів та співробітників. Серед них 4 заслужених вчителів України (Ананьєва Н. В, Силенко В. А, Мокрушина Т.Г, Береславська В. І.), один вчитель має науковий ступень кандидата педагогічних наук - Ананьєва Н. В., 16 старших учителів, 26 учителів-методистів, 52 учителів вищої категорії. 18 учителів нагороджено значком «Відмінник освіти України». Кандидат педагогічніх наук, заступник директора Ананьєва Надія Василівна за значний особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України, вагомі досягнення у професійній діяльності нагороджена орденом Княгині Ольги III ступеня. Призерами щорічного всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» стали 3 вчителі нашої гімназії. У гімназії 4 учителі — національні переможці українсько-американських програм «За досягнення у викладанні англійської мови та країнознавства» і «Партнери в освіті»: Ананьєва Надія Василівна, Ткаченко Людмила Данилівна, Світличний Павло Миколайович, Силенко Валерій Анатолійович.

Cтаном на 1 вересня 2018 року у нас навчаються 714 учнів та гімназистів віком від 6 до 17 років, які згруповані у 23 класи-комплекти. Всі вони отримують академічний рівень знань, тому часто перемагають у різноманітних олімпіадах та конкурсах.

Традиційними у гімназії є Міжнародний день театру. Міжнародний день Землі, Міжнародний день людей похилого віку, День знань, Свято останнього дзвоника та шкільний бал Королеви.

Велика увага приділяється гімназійному самоврядуванню, розвитку особистості гімназиста. Чинним президентом гімназії є Вишемірський Сергій.

Сайт гімназії був визнаний найкращим серед електронних сторінок гімназій України під час проведення виставки СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ-2011. У 2014 році сайт був нагороджений спеціальною премією Міністерства освіти і науки України. У 2015 році МОНУ знову нагородило сайт ПМГ (2 місце).

У 2012 році гімназія стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу 100 КРАЩИХ ТОВАРІВ УКРАЇНИ в номінації ОСВІТНІ ПОСЛУГИ.

У 2014 році гімназія була нагороджена Золотою медаллю міжнародної виставки СУЧАСНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ.

У 2015 році газета ГІМНАЗИСТ була визнана кращою дитячою газетою України за змістом розміщених матеріалів.

У 2016 році гімназія взяла участь у обласному проекі ІННОВАЦІЙНІ ШКОЛИ ЧЕРКАЩИНИ.

У 2017 та 2018 роках гімназія була нагороджена Золотою медаллю Міжнародної виставки "Сучасні заклади освіти"

6 листопада 2015 року гімназія урочисто відзначила 135-річчя з дня утворення. http://ogp.ck.ua/novini/golovni-novini/persha-miska-gimnaziia-sviatkuvala-135-richchia/

На базі гімназії діють унікальні в Україні дитячі клуби, такі як Інтеракт, ЦДД, ЦДД, скаутська дружина, дискусійний клуб, клуб акваріумістів, власна телестудія тощо (див. розділ "Дитячі організації")

Відомі постаті гімназії (з 1880р. по сьогодення)

 • Баранніков Олексій — радянський філолог, індіолог, академік АН СРСР ), знавець 40 мов
 • Крупницький Борис Дмитрович — український науковець, історик, освітній діяч. Професор Українського вільного університету та Богословсько-педагогічної академії в Мюнхені, дійсний член міжнародної Вільної академії наук у Парижі, голова історичної секції Української вільної академії наук
 • Замирайло Віктор Дмитрович — український живописець, графік, театральний художник
 • Яроцький Василь Якович, професор з історії, профспілковий діяч, Репресований
 • Михайло Опанасович Драй-Хмара — український поет, літературознавець, перекладач. Батько Оксани Ашер
 • Королевич Олександр Дмитрович (літературний псевдонім - Лесь Гомін) - письменник доби Розстріляного відродження
 • Митрополит Василь (Липківський В.К.), законовчитель гімназії з 1890 року, майбутній Митрополит УАПЦ
 • Лебеденко Олександр Гервасійович,письменник радянської епохи, автор повісті про гімназію ПЕРВАЯ МИНИСТЕРСКАЯ (1934р.)
 • Кушнір Макар Олександрович — український політичний діяч і журналіст
 • Касяненки Євген, Андрій та Іван Іванович — українські громадсько-політичні діячі, авіаконструктори (репресовані)
 • Хандогій Володимир Дмитрович — дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії
 • Самарський Олександр Сергійович, дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ісламській Республіці Іран
 • Коваленко Володимир Миколайович, Радник з консульських питань Посольства України у Великій Британії
 • Кременецький Борис Володимирович, генерал-майор, представник України при ЄС
 • Гусак Андрій Михайлович, доктор фізико-математичних наук, професор Черкаського національного університету, Заслужений діяч науки і техніки України
 • Ткаченко Володимир Валерійович — Чемпіон світу, срібний призер 24 Олімпіади в Сеулі (1988р), Чемпіон Європи, 35-разовий чемпіон СРСР з плавання
 • Хливнюк Андрій, лідер гурту БУМБОКС
 • Михайлюк Святослав, відомий баскетболіст, гравець в Канзас Джейхоукс, NCAA (з червня 2014-го), срібний призер чемпионату Європи U-18 в Дивізіоні В (2014), гравець NBA "Лос-Анжелес Лейкерс" з літа 2018 року.
 • Cкічко Олександр, український телеведучий, пародист, артист розмовного жанру, актор

збільшити зображення

 

Із філософії гімназії

Кожен гімназист — це унікальна особистість, він може навчатися за різними методами та у зручному темпі. Гімназія забезпечує повноцінні методи навчання, які передбачають досягнення високих цілей. Увесь персонал гімназії має бути гідним прикладом у вихованні таких рис, як ініціативність, незалежність, повага, вдумливість, терпимість.

Місія гімназії

Створення полілінгвістичної гімназії міжнародного рівня через інноваційну діяльність і громадянське виховання; навчання, виховання та розвиток випускника гімназії — компетентного, конкурентоспроможного, який володіє іноземними мовами та зорієнтований на певну сферу діяльності, здатного навчатися впродовж життя.

Проблемна тема гімназії:

Через інноваційну діяльність і громадянське виховання до полілінгвістичної гімназії міжнародного рівня

У гімназії розроблено, науково обгрунтовано та впроваджено:

 • концепцію діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • модель діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • програму освітньої діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • програму інформатизації освітньої діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • програму науково-методичної та виховної роботи «Діалог культур»;
 • положення про діяльність центру полілінгвістичного і полікультурного розвитку особистості та міжнародного співробітництва;
 • положення про рейтингове оцінювання діяльності учнів.

Гімназія — член освітянських організацій:

 • Рhi Delta Карра Ітеrnational:
 • ТЕSOL-Україна;
 • ІАTEFL-Україна;
 • Всеукраїнський рух «Педагоги за мир і взаєморозуміння».

Наукова діяльність гімназії.

13 травня 2010 року тодішній Міністр освіти і науки України Дмитро Табачник підписав наказ № 406 "Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі Першої міської гімназії Черкаської міської ради Черкаської області", де ПМГ визнано ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО рівня. Експеримент завершено у 2014 році.

Тема дослідження: "Організаційно-педагогічні умови інноваційного розвитку загальноосвітнього навчального закладу"

Терміни здійснення дослідження: 2010-2014 рр.

Керівниками проекту від гімназії є директор гімназії та заступник Ананьєва Н. В.

До 2010 року гімназія працювала як експериментальний майданчик.

Новим наказом Міністерства освіти і науки України №25 від 17 січня 2015 року "Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі мережі шкіл" визначено нову тему дослідження.В наказі йдеться про проведення у 2015-2020 роках дослідно-експериментальної роботи за темою "Дидактичне забезпечення варіативного компонента змісту навчання іноземних мов в основній та старшій школі". Базовими визначено нашу гімназію,Іванківський ліцей на Київщині, Нововолинську спеціалізовану школу №1, НВК №176 м. Києва та НВК "Школа-садок "Софія" м. Львова.

Всі школи отримали статус експериментальних навчальних закладів всеукраїнського рівня.Науково-методичний супровід та допомогу в реалізації проекту здійснюватимуть Інститут інноваційних технологій і змісту освіти та Департамент освіти і науки Черкаської ОДА та їх структурні підрозділи.

 

Мовні центри гімназії

На базі гімназії (без виїзду з Черкас) є можливість скласти іспити у СЕРТИФІКОВАНИХ центрах на отримання Міжнародних мовних сертифікатів з англійської, іспанської, німецької та французької мов. Станом на 1.09.2018 є три сертифікованих центри. Вперше на базі Центру ОЛІМПУС з вересня 2018 року розпочинається підготовка вчителів міста до Сертифікації.

 

Почесні гості гімназії

 • Р. Рів, Надзвичайний та Повноважний посол Великобританії в Україні;
 • С. Пайфер, Надзвичайний та Повноважний посол СІЛА в Україні;
 • Ж. Неро, аташе посольства Франції в Україні;
 • Н. Боден, відома англійська письменниця;
 • ВікДжекопсон, президент Міжнародного християнського благодійного фонду «Надійся тепер»;
 • Кіщіро Амае, Надзвичайний та Повноважний посол Японії в Україні;
 • Ву Чженлун, мер міста Ваньчжоу, Китай;
 • П'єр Клєман Дюб'їссон, Надзвичайний та Повноважний посол Бельгії в Україні;
 • Марі-Франс Барб'е-Матіс, президент асоціації партнерства «Україна — два Люксембурга» (Бельгія);
 • Володимир Хандогій, заступник Міністра закордонних справ України; К. Штіндл, Надзвичайний і Повноважний посол Чехії в Україні;
 • П. Коло, Надзвичайний і Повноважний посол Бельгії в Україні;
 • Т. Михайленко, головний редактор газети «ENGLISH»;
 • P. Ор, директор школи з Великобританії;
 • Г. Стімсон, директор школи з Великобританії;
 • С. Вілоубі, заступник директора школи з Великобританії;
 • Р. Луз, учитель із Форт Аткінсон Хай Скул, США; П. Серда, учитель з Австралії;
 • Валерій Редько, кл. н., доцент, завідувач лабораторії навчання іноземних мов Інституту педагогіки АПН України;
 • Е. М. Франзел, учитель із Данії;
 • В. Коваленко, консул Посольства України у Південно-Африканськіи Республіці;
 • Борис Кременецький, представник Міністерства оборони України в НАТО;
 • Еліс Вако та БІл МекГі, Санта Роза, США;
 • Євген Федоренко, голова Шкільної ради при УККА, США;
 • Валентина Дзябенко, Всеукраїнський рух «Педагоги за мир і взаєморозуміння»;
 • Лі Тернер,посол Великої Британії в Україні (2009)
 • Дірк Шубель,Тимчасово повірений в справаї Єврокомісії в Україні (вересень 2009)
 • Валентина Довженко, голова Всеукраїнського Фонду Надії і добра (вересень 2009)
 • Хайді Зіммер, вчителька математики Хай Скул Санта-Роза, Каліфорнія, США, 2010 р.
 • Ліла Ролдан Васкес де Муан, посол Республіки Аргентини, вересень, 2010 року
 • Ма Чжиу, Президент китайської національної корпорації по закордонному економічному співробітництву, березень 2011р.

Результативність роботи гімназії

Кожного року гімназисти стають призерами IV етапу всеукраїнських олімпіад (у 2014-2015н. р. — 5 призерів) та всеукраїнського конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН (1 призер у 2015 році). Тільки за період з 2010 по 2015 рік гімназія дала 59 призерів 4 етапу всеукраїнських предметних олімпіад.

Щорічно до 70 гімназистів беруть участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях, семінарах, дебатах.

Два рази в рік друкується часопис ГІМНАЗИСТ (див. спеціальний розділ сайту)

По суботах вивчаються треті іноземні мови.

За всі роки існування ПМГ 11 волонтерів Корпусу Миру працювали в гімназії.

Маємо найбільшу в області кількість  гімназистів, які отримують міжнародні сертифікати на знання іноземних мов (дивись спеціальний розділ сайту)

За роки існування українсько-американської програми «Майбутні лідери» 91 гімназист ставали національними переможцями і отримали стипендію на навчання протягом навчального року в середніх школах США.

З 2015 року відновлено участь гімназистів у молодіжних ротарійських обмінних програмах.

Протягом багатьох років поспіль усі без винятку випускники гімназії вступають до вищих навчальних закладів України і зарубіжжя.

Багато гімназистів — лауреати міжнародних, всеукраїнських та обласних творчих конкурсів.

Гімназія бере участь у численних міжнародних проектах (див. розділ сайту).З нових (з 2013 року) є проект RYLA та партнерство Інтеракт Клубів.

У гімназії відзначають

День рідної мови; Європейський день мов; День франкофонїї; День іспаномовних країн; День німецької мови; Фестиваль «Діалог культур». Запроваджено нові свята-експозиції «Пухнастий друг», «Я-колекціонер» тощо.

Корисна інформація

Розклад дзвінків по гімназії (дзвінки в гімназії - мелодії)

 • 1 урок – 8:30 - 9:15
 • 2 урок – 9:25 - 10:10
 • 3 урок – 10:20 -11:05
 • 4 урок – 11:25 - 12:10
 • 5 урок – 12:30 - 13:15
 • 6 урок – 13:25 - 14:10
 • 7 урок – 14:20 - 15:05

Вакансії

Дирекція збирає банк даних на вчителів, які бажали б у перспективі працювати в гімназії. Резюме надсилати на serte@i.ua (довільна форма)


Відредаговано 01.12.2018

Оголошення

09.12.2018
 • З 9 по 12 грудня у гімназії проводитиметься третій етап програми FLEX. З 10 по 12 грудня доступу до бібліотеки не буде
 • Заявка на участь у конкурсі "Таланти твої, гімназіє!"
 • 15 грудня проводитиметься вивчення третіх іноземних мов: німецької о 10:00 (каб №15), польскої о 13:00 (каб. №15)  та китайської о 10:00 у каб. №17 
 • Шановні батьки! Якщо у Вас виникли проблеми з проектом ЕЛЕКТРОННИЙ ЩОДЕННИК, звертайтесь до розробників програми за тел. 0631763400 або 0961188363 та 0990582219,  Viber: 380631763400
 • Відтепер, довідку можна замовити онлайн. Заходь і замов потрібний документ! 
 • Гімназійне самоврядування вже в Telegram: t.me/fcgweb
 • З квітня 2018 року робота ПШ Райдуга припинена. Набору на курси у 2018-2019 н.р. не оголошуватиметься.
 • З 2016 року відкрита "гаряча" лінія Департаменту освіти та гуманітраної політики міськради – (0472) 56-60-88 з питань освіти, що працює з понеділка до четверга з 08:00 до 17:00, а в п’ятницю з 08:00 до 16:00
 • Трохи історії ПМГ
 • Гімназійне TV
 • Для вчителів: онлайн опитування
 • Стипендіальна програма ЗАВТРА.UA http://unistudy.org.ua/zavtra-ua-2018/
 • Обговорюємо: Проект положення про сайти шкіл україни

22.11.2018

У середу, 30 січня 2019 р. за ініціативи Міжнародного університету LCC (Литва) на базі гімназії відбудеться регіональний конкурс ораторського мистецтва англійською мовою з теми «Dare to think for yourself; the unexamined life is not worth living» для учнів 10-11 класів. Реєстрація учасників за адресою ananieva2012@gmail.com. Слідкуйте за додатковою інформацією на сайті гімназії.

01.10.2018

Шановні гімназисти! Творчий колектив газети «Гімназист» запрошує Вас долучитися до створення нових номерів! Щоб приєднатися до колективу юних журналістів, напишіть, будь ласка, про своє бажання на електронну пошту gimnazyst.fcg@gmail.com та вкажіть наступні дані: прізвище, ім’я, клас у якому Ви навчаєтесь, контактний телефон. Чекаємо на творчі ідеї, пропозиції та матеріали про цікаві події з гімназійного життя на електронну адресу: gimnazyst.fcg@gmail.com

Колектив газети буде радий співпрацювати з Вами!

Бажаєте вчасно отримувати нові оголошення? залиште свою електронну адресу!

Опитування

Як тобі останнє свято "Ми, роду козацького діти"?

Як завжди-на рівні - 2

Нормально - 3

Нормально - 0

Були проблеми з суддійством - 3

Свято потребує оновлення - 4

Його потрібно відмінити - 1

Потрібна зміна формату - 4

Мені байдуже - 1

Які бібліотеки ти відвідуєш?

Обласну - 4

Міську - 2

Гімназійну - 14

Віртуальну - 3

Ніяку - 6

Чи очікуєш ти виходу газети ГІМНАЗИСТ?

Так, з нетерпінням - 8

Ні, мені байдуже - 1

Її потрібно перевести в онлайн - 4

Її потрібно припинити випускати - 1

Її слід кардинально змінити - 3

Мені байдуже - 2

Як части ти запізнюєшся на уроки?

Ніколи - 12

Ніколи - 2

Часто - 2

Лише до окремих вчителів - 1

Яку гімназійну продукцію бажано виготовити?

Календар - 2

Чашку - 0

Термочашку - 3

Футболку - 5

Блайзер - 2

Канцелярське приладдя - 5

Інше - 0

Нічого не потрібно - 1