Все про гімназію

Перша міська гімназія — один із найстаріших навчальних закладів України. У 1880 році вона була заснована як чоловіча гімназія. У колишньому приміщенні гімназії нині знаходиться Черкаське музичне училище. Про дореволюційний період існування гімназії добре описано у книзі колишнього випускника закладу Олександра Лебеденка «ПЕРВАЯ МИНИСТЕРСКАЯ», м. Ленінград, 1963 р.

У 1994 р. наша школа знову отримала статус гімназії. Зі вступом в силу нового Закону України "ПРО ОСВІТУ" статус гімназії може бути змінено. Згідно розробленої стратегії розвитку закладу у 2027 році гімназія стане академічним ліцеєм з гімназійними класами.

Приміщення гімназії - цегляні, екологічно чисті. Гімназія має спортивну залу, їдальню, медпункт, достатню кількість навчальних кабінетів, два комп'ютерних класи, WI-FI тощо.

У 2018 році отримано та встановлено лінгафонний кабінет, ЛЕГО-клас.

Всі гімназисти навчаються тільки у першу зміну.

З 01.09.2018 р. ПЕРШІ класи, у відповідності із новим Законом "ПРО ОСВІТУ"стали загальноосвітніми, без поглибленого вивчення предметів.

Із 1959 року наші учні вивчають англійську мову з першого класу. З 1990 до 2018 року працювала суботня підготовча школа для п'яти- та шестирічок, які хотіли вивчати англійську. А у 1994 році було запроваджено вивчення іспанської, французької або німецької як другої обов'язкової іноземної мови для учнів 5-11 класів. Із того часу було багато досягнуто у викладанні іноземних мов. Так у 2018-2019 н. р. середній бал ЗНО з англійської мови становив 10.2 бали. За всі роки проведення ЗНО гімназисти показують найвищий бал успішності з англійської мови в області. У 2018-2019 навчальному році гімназія була у другій сотні шкіл (164-та сходинка із більш ніж 9000 шкіл України) за результатами ЗНО та 24 з англійської мови. У 2019-2020 навчальному році - на 111 сходинці та 23-ті з англійської мови. Згідно рейтингу сайту osvita.ua у 2020-2021 навч. році наші випускники потрапили в першу сотню (90 позиція) за результатами ЗНО,а у 2019-2020 навчальному році були на 111 сходинці. З англійської мови - на 14 сходинці (були на 23)

У старших класах багато предметів викладається англійською (англійська та американська літератури, країнознавство Великобританії та США, англійська граматика). Учні вивчають і елективні курси англійською мовою: гіди-перекладачі, технічний переклад, прикладну економіку, громадянську освіту.

Перша міська гімназія — член мережі МАШ ЮНЕСКО з 1996 року. З 1989 року вона є активним членом програми міжнародного партнерства шкіл.

Гімназію часто відвідують різні делегації. Більшість гостей — із США або Великої Британії, а також Франції, Німеччини, Бельгії, Данії, Канади, Китаю, Японії, Ізраїлю. У 2019-2020 навчальному році в гімназії працюють 2 волонтери, з Китаю та Польщі.

У педагогічному колективі Першої міської гімназії 62 вчителі. Це досвідчена команда компетентних та висококваліфікованих спеціалістів та співробітників. Серед них 4 заслужених вчителів України ( Силенко В. А, Мокрушина Т.Г, Береславська В. І,Радько І.А.), 18 старших учителів, 33 учителів-методистів, 52 учителів вищої категорії. 18 учителів нагороджено значком «Відмінник освіти України». Призерами щорічного всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» ставали 3 вчителі нашої гімназії. Станом на 01.01.2023 р. 5 вчителів початкової школи пройшли сертифікацію.

Cтаном на 1 вересня 2022 року у нас навчалися 725 учнів та гімназистів віком від 6 до 17 років, які згруповані у 23 класи-комплекти. Всі вони отримують академічний рівень знань, тому часто перемагають у різноманітних олімпіадах та конкурсах.

Традиційними у гімназії є Міжнародний день театру. Міжнародний день Землі, Міжнародний день людей похилого віку, День знань, Свято останнього дзвоника та шкільний бал Королеви.

Велика увага приділяється гімназійному самоврядуванню, розвитку особистості гімназиста. Чинним президентом гімназії є ХОМЕНКО Юлія.

Сайт гімназії був визнаний найкращим серед електронних сторінок гімназій України під час проведення виставки СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ-2011. У 2014 році сайт був нагороджений спеціальною премією Міністерства освіти і науки України. У 2015 році МОНУ знову нагородило сайт ПМГ (2 місце). У 2019 році сайт посів ПЕРШЕ місце у вебометричному рейтингу серед всіх ЗНЗ України.

У 2012 році гімназія стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу 100 КРАЩИХ ТОВАРІВ УКРАЇНИ в номінації ОСВІТНІ ПОСЛУГИ.

У 2014 році гімназія була нагороджена Золотою медаллю міжнародної виставки СУЧАСНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ.

У 2015 році газета ГІМНАЗИСТ була визнана кращою дитячою газетою України за змістом розміщених матеріалів.

З 2016 року гімназія бере участь у обласному проекті ІННОВАЦІЙНІ ШКОЛИ ЧЕРКАЩИНИ (до 2027 року).

У 2017, 2018, 2020 , 2021, 2022 та 2023 роках гімназія була нагороджена Золотою медаллю Міжнародної виставки "Сучасні заклади освіти". 

У листопаді 2020 року гімназія урочисто відзначила 140-річчя з дня утворення. Із-за карантину, урочистості перенесено на інший час.

26 вересня 2021 року виповниться 25 років з дня набуття гімназією статусу члена мережі МАШ.

На базі гімназії діють унікальні в Україні дитячі клуби, такі як Інтеракт, ЦДД, ЦДД, скаутська дружина, дискусійний клуб, клуб акваріумістів, власна телестудія тощо (див. розділ "Дитячі організації")

Відомі постаті гімназії (з 1880р. по сьогодення)

  • Баранніков Олексій — радянський філолог, індіолог, академік АН СРСР ), знавець 40 мов
  • Крупницький Борис Дмитрович — український науковець, історик, освітній діяч. Професор Українського вільного університету та Богословсько-педагогічної академії в Мюнхені, дійсний член міжнародної Вільної академії наук у Парижі, голова історичної секції Української вільної академії наук
  • Замирайло Віктор Дмитрович — український живописець, графік, театральний художник
  • Яроцький Василь Якович, професор з історії, профспілковий діяч, Репресований
  • Михайло Опанасович Драй-Хмара — український поет, літературознавець, перекладач. Батько Оксани Ашер
  • Королевич Олександр Дмитрович (літературний псевдонім - Лесь Гомін) - письменник доби Розстріляного відродження
  • Митрополит Василь (Липківський В.К.), законовчитель гімназії з 1890 року, майбутній Митрополит УАПЦ
  • Лебеденко Олександр Гервасійович,письменник радянської епохи, автор повісті про гімназію ПЕРВАЯ МИНИСТЕРСКАЯ (1934р.)
  • Кушнір Макар Олександрович — український політичний діяч і журналіст
  • Касяненки Євген, Андрій та Іван Іванович — українські громадсько-політичні діячі, авіаконструктори (репресовані)
  • Хандогій Володимир Дмитрович — дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії
  • Самарський Олександр Сергійович, дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ісламській Республіці Іран
  • Коваленко Володимир Миколайович, Радник з консульських питань Посольства України у Великій Британії
  • Кременецький Борис Володимирович, генерал-майор, представник України при ЄС
  • Гусак Андрій Михайлович, доктор фізико-математичних наук, професор Черкаського національного університету, Заслужений діяч науки і техніки України
  • Ткаченко Володимир Валерійович — Чемпіон світу, срібний призер 24 Олімпіади в Сеулі (1988р), Чемпіон Європи, 35-разовий чемпіон СРСР з плавання
  • Хливнюк Андрій, лідер гурту БУМБОКС
  • Михайлюк Святослав, відомий баскетболіст, гравець в Канзас Джейхоукс, NCAA (з червня 2014-го), срібний призер чемпионату Європи U-18 в Дивізіоні В (2014), гравець NBA "Детройт-Пістонс" з літа 2019 року.
  • Cкічко Олександр, український телеведучий, народний депутат України (з 2019 року), голова Черкаської ОДА з лютого 2021 року до березня 2022 року
  • Іонан Валерія, Заступник міністра цифрової трансформації, з жовтня 2019 року
  • Катиба Дар'я, оперна співачка, Норвегія
  • Запорожець Олександр, срібний призер Міжнародної олімпіади з хімії в Японії, 2021 рік


збільшити зображення

 

Із філософії гімназії

Кожен гімназист — це унікальна особистість, він може навчатися за різними методами та у зручному темпі. Гімназія забезпечує повноцінні методи навчання, які передбачають досягнення високих цілей. Увесь персонал гімназії має бути гідним прикладом у вихованні таких рис, як ініціативність, незалежність, повага, вдумливість, терпимість.

Місія гімназії

Створення полілінгвістичної гімназії міжнародного рівня через інноваційну діяльність і громадянське виховання; навчання, виховання та розвиток випускника гімназії — компетентного, конкурентоспроможного, який володіє іноземними мовами та зорієнтований на певну сферу діяльності, здатного навчатися впродовж життя.

Проблемна тема гімназії:

Через інноваційну діяльність і громадянське виховання до полілінгвістичної гімназії міжнародного рівня

У гімназії розроблено, науково обгрунтовано та впроваджено:

  • концепцію діяльності полілінгвістичної гімназії;
  • модель діяльності полілінгвістичної гімназії;
  • програму освітньої діяльності полілінгвістичної гімназії;
  • програму інформатизації освітньої діяльності полілінгвістичної гімназії;
  • програму науково-методичної та виховної роботи «Діалог культур»;
  • положення про діяльність центру полілінгвістичного і полікультурного розвитку особистості та міжнародного співробітництва;
  • положення про рейтингове оцінювання діяльності учнів.

Гімназія — член освітянських організацій:

  • Рhi Delta Карра Ітеrnational:
  • ТЕSOL-Україна;
  • ІАTEFL-Україна;
  • Всеукраїнський рух «Педагоги за мир і взаєморозуміння».

Наукова діяльність гімназії.

13 травня 2010 року тодішній Міністр освіти і науки України Дмитро Табачник підписав наказ № 406 "Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі Першої міської гімназії Черкаської міської ради Черкаської області", де ПМГ визнано ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО рівня. Експеримент завершено у 2014 році.

Тема дослідження: "Організаційно-педагогічні умови інноваційного розвитку загальноосвітнього навчального закладу"

Терміни здійснення дослідження: 2010-2014 рр.

Керівниками проєкту від гімназії є директор гімназії.

До 2010 року гімназія працювала як експериментальний майданчик.

Новим наказом Міністерства освіти і науки України №25 від 17 січня 2015 року "Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі мережі шкіл" визначено нову тему дослідження.В наказі йдеться про проведення у 2015-2020 роках дослідно-експериментальної роботи за темою "Дидактичне забезпечення варіативного компонента змісту навчання іноземних мов в основній та старшій школі". Базовими визначено нашу гімназію,Іванківський ліцей на Київщині, Нововолинську спеціалізовану школу №1, НВК №176 м. Києва та НВК "Школа-садок "Софія" м. Львова.

Всі школи отримали статус експериментальних навчальних закладів всеукраїнського рівня.Науково-методичний супровід та допомогу в реалізації проекту здійснюватимуть Інститут інноваційних технологій і змісту освіти та Департамент освіти і науки Черкаської ОДА та їх структурні підрозділи.

З 2017 до 2020 року гімназія брала участь у обласному проектові "Інноваційні школи Черкащини" (дивись спеціальний розділ сайту). З 2021 року проєкт продовжено ще на 5 років.


Вивчення третіх мов

Протягом 20 років гімназисти мають можливість вивчати треті іноземні мови.Їх перелік залежить від наявності фахівців та охочих здобувачів освіти опанувати ту чи іншу мову.

З 2017 року треті іноземні мови викладають волонтери-носії мов. Першим був китаєць Чанг Пенг, який працював у ПМГ у 2017-2018 навчальному році.

Станом на 01/01/2023 у гімназії працюють два волонтери-іноземці,з Польщі та США. Вони приїздять до навчального закладу або за особистими запрошеннями, або за сприяння громадських організацій. На час війни, їх діяльність тимчасово припинена або проводиться дистанційно.

Гімназія бере на себе зобов'язання: поселення волонтерів, вирішення міграційних питань, страхування їх життя тощо.

Матеріальні витрати покладені на Благодійний фонд "ДО УКРАЇНИ ЧЕРЕЗ ОСВІТУ".

Діти інших шкіл обласного центру вивчають треті мови за символічну плату.

Кураторами вивчення третіх мов є директор гімназії та заступник директора ХВОРОСТАНЦЕВА Наталія Володимирівна.

Польська мова

У 2022-2023 н.р. цю мову викладає волонтер з Варшави Наталія Прушняк. Вона працює здистанційно, з Варшави.

Англійська мова

У 2022-2023 н.р. цю мову у 8-11 класах викладає волонтер із США Хенслі Каптен Лі, а з 2024 року ще один американець Еманюель Ароні.


Для того, щоб розпочати вивчення третіх мов, батькам гімназистів потрібно подати заяву у офіс директора. Вивчення третіх мов безоплатне.


Мовні центри гімназії

На базі гімназії (без виїзду з Черкас) є можливість скласти іспити у СЕРТИФІКОВАНИХ центрах на отримання Міжнародних мовних сертифікатів з англійської, іспанської, німецької та французької мов. Станом на 1.09.2021 є два сертифікованих центри (на час війни діяність тимчасово припинена).

Почесні гості гімназії

  • Р. Рів, Надзвичайний та Повноважний посол Великобританії в Україні;
  • С. Пайфер, Надзвичайний та Повноважний посол СІЛА в Україні;
  • Ж. Неро, аташе посольства Франції в Україні;
  • Н. Боден, відома англійська письменниця;
  • ВікДжекопсон, президент Міжнародного християнського благодійного фонду «Надійся тепер»;
  • Кіщіро Амае, Надзвичайний та Повноважний посол Японії в Україні;
  • Ву Чженлун, мер міста Ваньчжоу, Китай;
  • П'єр Клєман Дюб'їссон, Надзвичайний та Повноважний посол Бельгії в Україні;
  • Марі-Франс Барб'е-Матіс, президент асоціації партнерства «Україна — два Люксембурга» (Бельгія);
  • Володимир Хандогій, заступник Міністра закордонних справ України; К. Штіндл, Надзвичайний і Повноважний посол Чехії в Україні;
  • П. Коло, Надзвичайний і Повноважний посол Бельгії в Україні;
  • Т. Михайленко, головний редактор газети «ENGLISH»;
  • P. Ор, директор школи з Великобританії;
  • Г. Стімсон, директор школи з Великобританії;
  • С. Вілоубі, заступник директора школи з Великобританії;
  • Р. Луз, учитель із Форт Аткінсон Хай Скул, США; П. Серда, учитель з Австралії;
  • Валерій Редько, кл. н., доцент, завідувач лабораторії навчання іноземних мов Інституту педагогіки АПН України;
  • Е. М. Франзел, учитель із Данії;
  • В. Коваленко, консул Посольства України у Південно-Африканськіи Республіці;
  • Борис Кременецький, представник Міністерства оборони України в НАТО;
  • Еліс Вако та БІл МекГі, Санта Роза, США;
  • Євген Федоренко, голова Шкільної ради при УККА, США;
  • Валентина Дзябенко, Всеукраїнський рух «Педагоги за мир і взаєморозуміння»;
  • Лі Тернер,посол Великої Британії в Україні (2009)
  • Дірк Шубель,Тимчасово повірений в справаї Єврокомісії в Україні (вересень 2009)
  • Валентина Довженко, голова Всеукраїнського Фонду Надії і добра (вересень 2009)
  • Хайді Зіммер, вчителька математики Хай Скул Санта-Роза, Каліфорнія, США, 2010 р.
  • Ліла Ролдан Васкес де Муан, посол Республіки Аргентини, вересень, 2010 року
  • Ма Чжиу, Президент китайської національної корпорації по закордонному економічному співробітництву, березень 2011р.

Результативність роботи гімназії

Кожного року гімназисти стають призерами IV етапу всеукраїнських олімпіад (у 2014-2015н. р. — 5 призерів) та всеукраїнського конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН (1 призер у 2015 році). Тільки за період з 2010 по 2015 рік гімназія дала 59 призерів 4 етапу всеукраїнських предметних олімпіад.

Щорічно до 70 гімназистів беруть участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях, семінарах, дебатах.

Два рази в рік друкується часопис ГІМНАЗИСТ (див. спеціальний розділ сайту). 27 липня 2023 року газету переєстровано в Національній раді з питань радіо та телебачення (рішення № 609).

По суботах вивчаються треті іноземні мови.

За всі роки існування ПМГ 13 волонтерів Корпусу Миру працювали в гімназії.

Маємо найбільшу в області кількість  гімназистів, які отримують міжнародні сертифікати на знання іноземних мов (дивись спеціальний розділ сайту)

За роки існування українсько-американської програми «Майбутні лідери» 98 гімназист ставали національними переможцями і отримали стипендію на навчання протягом навчального року в середніх школах США.

З 2015 року відновлено участь гімназистів у молодіжних ротарійських обмінних програмах. У 2023 році три старшокласниці беруть участь у цьому проєктові.

Протягом багатьох років поспіль усі без винятку випускники гімназії вступають до вищих навчальних закладів України і зарубіжжя.

Багато гімназистів — лауреати міжнародних, всеукраїнських та обласних творчих конкурсів.

Гімназія бере участь у численних міжнародних проєктах (див. розділ сайту). З нових (з 2013 року) є проєкт RYLA та партнерство Інтеракт Клубів.

У гімназії відзначають

  • День рідної мови;
  • Європейський день мов;
  • День франкофонїї;
  • День іспаномовних країн;
  • День німецької мови;
  • Фестиваль «Діалог культур».

У 2021 році оновлено Міжнародний календар гімназії.

Корисна інформація

Розклад дзвінків по гімназії (дзвінки в гімназії - мелодії)

  • 1 урок – 8.30-9.15
  • 2 урок – 9.25-10.10
  • 3 урок – 10.30-11.15
  • 4 урок – 11.35-12.20
  • 5 урок – 12.30-13.15
  • 6 урок – 13.25-14.10
  • 7 урок – 14.20-15.05
  • 8 урок – 15.15-16.00



Відредаговано 19.02.2024

Оголошення

16.03.2024

Зарахування дітей до 1-х класів розпочнеться з 8 квітня і триватиме до 31 травня 2024 року.Тел. для довідок 337121

01.02.2024

23.10.2023

Структура 2023-2024 навчального року:

Перший семестр: 01.09.2023-29.12.2023

Другий семестр: 08.01.2024-31.05.2024

Канікули

Осінні: 30.10.2023-05.11.2023

Зимові: 30.12.2023-07.01.2024

Проміжні: 19.02.2024-25.02.2024

Весняні: 25.03.2024-31.03.2024

06.03.2023

Благодійний внесок у БФ "До України через освіту" можна сплатити ТУТ 

26.01.2023

20.09.2022

Національна гаряча лінія безкоштовної психологічної допомоги для дітей та молоді працює за номерами 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного)

28.02.2022

До відома жителів мікрорайону. У гімназії немає підвальних приміщень.Найближчі укриття знаходяться у СШ №3,ТРЦ "Любава" та "Плазма".

31.01.2019

        • Ліцензовані підготовка та екзаменування на отримання міжнародних мовних сертифікатів учнями та дорослими у центрі ОЛІМПУС
        • Шановні батьки! Якщо у Вас виникли проблеми з проектом «Електронний щоденник Ошкола», звертайтесь до розробників програми за тел. 0631763400 або 0961188363 та 0990582219,  Viber: 380631763400
        • Гімназійне самоврядування вже в Telegram: t.me/fcgweb
        • З 2016 року відкрита "гаряча" лінія Департаменту освіти та гуманітраної політики міськради – (0472) 56-60-88 з питань освіти, що працює з понеділка до четверга з 08:00 до 17:00, а в п’ятницю з 08:00 до 16:00
        • Дошка оголошень - БІОЛОГІЯ ТА ЕКОЛОГІЯ




        Бажаєте вчасно отримувати нові оголошення? залиште свою електронну адресу!

        Опитування

        Яка перспектива розвитку гімназії з 2027 року?

        Залишиться все,як є - 4

        Отримає статус ліцею - 7

        Отримає статус гімназії (1-9 класи) - 0

        Не знаю - 3

        Вислови своє ставлення до куріння неповнолітніми

        Вкрай негативне - 11

        Негативне - 2

        Толерантне - 2

        Мені байдуже - 1

        Чи курить хтось із твоїх однокласників?

        Так - 10

        Ні - 2

        Не знаю - 4

        Чи варто ужорсточити боротьбу з курцями в ПМГ?

        Так,аж до виключення із гімназії - 9

        Так,потрібно проводити з ними профілактичну роботу - 4

        Ні,їм нічого не допоможе - 2

        Мені байдуже - 0

        Чи спланував ти свої весняні канікули?

        Так - 8

        Ні - 6